יער ויערות בישראל

יער הוא מושג קשה להגדרה. היער הוא ישות הכוללת חי ודומם ומשתרעת על פני מרחב מסוים. כלומר, גוף שעיקרו עצים בכל גיל וגודל פיזי, הכולל בתוכו צומח נוסף כגון צמחים ירודים (אזובים ופטריות), עשבים ושיחים. את החי מחיידקים ועד וכולל האדם. הקרקע והמסלע, המיקרו-אקלים שמעל לחופת היער ועד עמקי האדמה. היער משפיע על סביבותיו ומושפע מהם. מתקיימים בו מעגלי התפתחות ודעיכה רבים ושונים בקצבם, ומכאן שהוא משאב טבע מתחדש המכיל מגוון של צורות חיים ודומם.

היערות ממלאים תפקיד חשוב ביותר במערכות האקולוגיות על פני כדור הארץ: קליטה של הפחמן מהאוויר ואצירתו בצורת עצה שבעבר הגיאולוגי הרחוק גם הפכה לפחם. היערות מווסתים את זרימת המים העלית והתת-קרקעית, בכך הם מונעים או מקטינים שיטפונות, גלישות קרקע וסחף קרקע. היערות מווסתים את האקלים בתחומם (המיקרו-אקלים),

למכלול תנאי הסביבה (אקלים, מסלע, קרקע, טופוגרפיה) יש השפעה רבה על הרכב המינים ביערות באזורים השונים שעל פני כדור הארץ. ההרכב נקבע על ידי יכולת המינים השונים להתקיים בתנאי טמפרטורה מסוימים, אספקת מים ומינרלים מסוימים ועוד. בתחום תפוצתו הגיאוגרפית של כל מין, צמיחתו משתנה בהשפעת תנאי הסביבה המקומיים דבר שיש לו השפעה על הברירה; תופעה המביאה לידי התהוות אקוטיפים ואף להתהוות מינים חדשים.

האדם מאז ומעולם ניצל את היערות לשם הגנה, איסוף מזון, אספקת חומר לשם בניה לסוגיה השונים ולמטרות חימום. ניצול יערות עד כדי הריסתם ללא תקנה (הרס בסיס הקיום) החל כבר בעבר הרחוק (כ- שבעת אלפים שנה). תופעה אשר בהמשך גרמה למלחמות לשם שליטה על מקורות אספקת  חומרי גלם  שונים מהיער.

נטיעת עצים בעיקר לשם אבטחת אספקה של חומרי גלם שהם: פרות, שרפים, עצה וחומרי רפואה כבר נעשתה בתקופת יוון והאימפריה הרומית, אך נטיעות אלו לא סיפקו  את הצורך הגדל והולך בעץ היות ועד גילוי הפחם ולאחריו הנפטא כל החיים "מהעריסה ועד ארון הקבורה התנהלו בעזרת העץ. כתוצאה מכך הלך וגדל הרס היערות כך שבאירופה המרכזית לדוגמה, בסוף ימי הביניים היערות התדלדלו מאוד. כך היה גם בתחום הגיאוגרפי של סין. התפשטות האדם הלבן לאזורים גיאוגרפיים שמחוץ ליבשת אירופה גררה בעקבותיה הרס יערות גם שם ובעקבות כך לנזקים גדולים ביותר .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s